Stosunek do pieniędzy

A przecież pieniądze są niewinne. To my obarczamy je własnymi grzechami, demonizujemy i fetyszyzujemy.

Manana Chyb

Dobre czy złe?

Czasami ludzie obwiniają za wszystko “złe pieniądze”, a później narzekają, że ich nie mają. Jak możesz mieć coś czego nienawidzisz, czego się boisz? Czym gardzisz. Pieniądze nie są złe. Są dobre. Są normalne. W rzeczywistości pieniądz to tylko narzędzie wymiany – są tak dobre i tak złe jak ludzie którzy nimi obracają. Dobry człowiek przy pomocy pieniędzy stanie się jeszcze lepszy. Nie będzie tak jak mówi negatywna śpiewka – że pieniądze go zepsują. Nic z tych rzeczy.

Mówią nawet, że pieniądze są źródłem wszystkich problemów. Otóż przeciwnie – zazwyczaj ich brak. Ludzie mówią wiele dziwnych twierdzeń o pieniądzach, a tak na prawdę pragną ich i potrzebują. To jest normalne. Nienormalna jest natomiast hipokryzja i odwracanie kota ogonem. Robienie z siebie na siłę mesjasza który pieniądze gardzi. Tacy ludzie najczęściej są jeszcze bardziej chciwi, ci których nie stać na otwarte przyznanie się do swoich POTRZEB.

Bóg nigdy nie chciał żebyśmy byli biedni. Wręcz przeciwnie, chce żebyśmy wszyscy byli bogaci. Bóg to synonim wszystkie co dobre, wartościowe, piękne, wzniosłe. Co pięknego jest w nędzy?

Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.

Phil Bosmans

Chciwość?

Chciwość to obsesyjna potrzeba pieniędzy – głównie dla próżnych potrzeb. Jednak pieniądze służą do tego by człowiek mógł robić więcej i osiągać wyżej. Rozwijać swoje pasje i projekty. Nie chodzi o kupowanie złotych pierścieni i na siłę udowadnianie sąsiadowi kto jest lepszy. Dzięki finansom będziesz mógł pomóc jeszcze większej ilości osób. Nie myślałeś o tym w ten sposób? Będziesz mógł rozszerzyć swoją działalność która jeszcze bardziej naprawi ludzkość i planetę.

Posiadanie pieniędzy jest lepsze niż nędza. Z powodów czysto finansowych.

Woody Allen

Trudne do zdobycia?

Jedno jest pewne – dla pewnych ludzi zdobywanie pieniędzy jest trudne. Dla innych umiarkowanie trudne. Natomiast dla pewnej grupy ludzi bajecznie łatwe. I nie chodzi o to, że ta ostatnia grupa ma miliony na start, więc pomnażanie ich nie jest sztuką (tak na prawdę sztuką jest, bo stracić jest łatwo, trzeba mieć do tego głowę). Bajeczna łatwość zdobywania gotówki bierze się z otwartości człowieka na świat. Z jego mądrości i talentów. Które nie są w żaden sposób blokowane, natomiast bez przerwy i ustawicznie kultywowane. Jeżeli człowiek jest aktywny w sposób mądry to nie będzie cierpiał niedostatku. Wręcz przeciwnie w ten sposób torujemy sobie drogę do wielu dróg finansowego dostatku. Osoba z dobrym nastawieniem w niedługim czasie potrafi ustanowić dla siebie nawet kilka dróg dochodu. Natomiast osoba zamknięta na świat i życie nie potrafi nawet jednej. Skąd ta różnica? Nasze życiowe nastawienie.

Bardzo dużo bierze się z poczucia własnej wartości. Jeżeli to poczucie jest niskie, my sami również nisko oceniamy swoje możliwości. Więc nie działamy, nie edukujemy się, no bo zawsze nie warto. Bo zawsze nie wyjdzie. Widzimy siebie jako kogoś kto osiąga porażki i nie jest nic wart. Natomiast jeżeli nasze poczucie wartości drastycznie rośne i jest wysokie przestajemy się bać działania. Przestajemy sobie odmawiać życia. Śmiało sięgamy po wszystkie linie rozwoju i osiągamy finansowy sukces. Jest w nas otwartość i żądanie sukcesu. Zamiast ciągłego “nie jestem wart”, “nie wiem”…

Narodom które pieniądz szanują wiedzie się lepiej

Najgorzej wiedzie się narodom które pieniądzem gardzą. Takim narodom zawsze tego pieniądza brakuje (nawet jeżeli mają go dużo, to jednak zawsze brakuje…). Ci którzy pieniądz szanują nawet jeżeli mają go mało, wystarcza im go. Nie ma o niego kłótni, a to jest najgorsze. W różnych narodach różnie się to utarło. Niestety w niektórych pieniądzem się gardzi i mówi, że on śmierdzi. A potem się dziwi, że się go nie ma. To tak jakbyś codziennie rano patrzył w lustro i myślał – ale jestem brzydki. A potem dziwił się, że żadna dziewczyna na ciebie nie leci. Pewne rzeczy trzeba zacząć od samego siebie, a później wymagać od świata. Więc najpierw warto pieniądz zrozumieć i polubić. Dopiero potem warto zażądać od świata jego w dużej ilości i wtedy to się uda.

Płaskie pojęcie pieniądza

Pieniądze są środkiem, by móc przestać myśleć o pieniądzach.

Autor: Louis Aragon

Najbardziej płaskie jednowymiarowe pojęcia jest następujące – praca na etacie i wypłata. I to wszystko.  Zero innej przedsiębiorczości, najprostszy schemat który pokochały (i znienawidziły…) miliony ludzi…

Są o wiele bardziej złożone pojęcia pieniądza. Wiele ludzi otwiera własne firmy lub trudni się sprzedażą. W dzisiejszych czasach na prawdę nie brakuje form uczciwego zarobkowania. Potrzeba natomiast często wielu umiejętności społecznych, kreatywności i otwartości by podjąć którąś z dróg. Wielu ludzi wciąż ma mentalność zaczerpniętą z dawnych czasów kiedy możliwości nie było. TERAZ SĄ. Ale pomimo, że są, to dla tych którzy ich nie widzą NIE MA. 🙂 Ot, paradoks i prosty błąd poznawczy.

Szukasz możliwości – znajdujesz je. Szukasz wymówek i problemów – proszę bardzo oto one. 😉

Ja jednak wierze, że tę stronę odwiedza bardzo wielu ludzi którzy rozbudowali już dawno swoje pojęcie pieniądza, a na pewno zamierzają to zrobić. Zatwardziałym ludziom którzy są wiecznie na NIE dziękujemy. 😉

Literatura dotycząca pieniądza

Przeczytałem multum książek dotyczących biznesu i porządnie otworzyły mi one głowę. Jak również oczy. Zauważyłem w jak wielkim błędzie byłem kiedy twierdziłem “można zarabiać dużo ale to trudne”. To nie jest trudne, to jest proste, jednak wymagające odpowiedniego podejścia. Potrzeba cierpliwości, mądrej pracy (która jest przyjemna, nic na siłę…), stałego rozwoju i szukania dziedzin w których jesteśmy dobrzy. Bo tylko w dziedzinach które prawdziwie kochamy mamy szansę na dynamiczny rozwój. A w dzisiejszych czasach potrzeba bardzo dynamicznego rozwoju bo jest duża konkurencja (zawsze była). Trzeba zacząć właśnie teraz, właśnie dziś. Nie ważne czy masz 20 lat czy 50. Zawsze jest czas na rozwój. A od czego zacząć? Np. od przeczytania fajnej książki o pieniądzach. Nie będę tu żadnej polecał, ponieważ jeżeli jesteś przedsiębiorczy to znajdziesz taką.

Pieniądz, który człowiek posiada, to swoboda; ten, za którym goni, to niewola.

Autor: Jean-Jacques Rousseau

Ryzyko. Wiesz jakie jest największe ryzyko? Jego brak. Bo to oznacza stagnacje, brak ruchu, brak przedsiębiorczości. Element tak zwanego ryzyka jest niezbędny. By wyjść w nieznane. By odważyć się. Tylko, że to żadne ryzyko. To jest normalne życie. Stagnacja to śmierć i blokowanie się. Powinieneś być jak rzeka która płynie, a nie staw zarastający rzęsą.

Domorośli krytycy

Uważaj, bo bardzo wiele ludzi skrytykuje. Jak zaczniesz im prawić tego typu przekonania oni będą walczyli. Będą bronili swojego ciasnego światopoglądu. Swojego dwuwymiarowego świata, kiedy Ty już pracujesz w czterech albo więcej wymiarach.

Ich światopogląd to:

  • NIE
  • To się nie uda
  • Niemożliwe
  • Życie nie jest takie łatwe
  • Teoria to nie praktyka
  • Za duże ryzyko
  • To trudne
  • Po co

Takich ludzi do niczego nie przekonasz, możesz jedynie odgrodzić się od nich i zrozumieć, że to Ty masz rację. Jeżeli jesteś wystarczająco ugruntowany w sobie i przekonany, tacy ludzie nie tylko przestaną Cię krytykować ale również zaczną Cię pytać o rady. Zaczną Cię podziwiać i szanować. Natomiast jeżeli będą czuli od Ciebie niepewność i wątpliwości będą starali przerobić Cię na swoją modłę i zaprosić do świata ubóstwa.

Powodzenia

I do zobaczenia na saaaaaaaaaamym szczycie!

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *