Powinieneś stać się Liderem

Na świecie potrzeba liderów

Nie każdy Ci o tym powie – ponieważ mało kto sobie to uświadamia. Świat jak niczego potrzebuje nowych liderów. Ponieważ jest ich zbyt mało żeby pokierować małymi grupkami ludzi i dojść wspólnie do celu. Mówi się, że nie każdy ma uwarunkowania by być liderem. Nie chcę myśleć w ten sposób. Wszystko jest kwestią chęci, bo kompetencje można zdobyć. Jednak wszystko zaczyna się od świadomości jakie to ważne dla Ciebie i innych.

Kiedy brakuje liderów to tysiące jednostek nie wiedzą co zrobić ze swoim życiem. Kiedy pojawi się pasjonujący lider – wtedy wszystko staje się jasne. I wspólnie zaczynacie dążyć do celu.

Zbyt łatwo się zgadzasz na pewne rzeczy i akceptujesz je jako wyrok. Człowiek który urodził się w biednej rodzinie często akceptuje ten los. Narzeka on na ludzi bogatych, jednak sam nie wyobraża sobie, że mógłby taki być. Takie łatwe godzenie się na swój los jest bardzo negatywne. Jest to oddawanie walki walkowerem zanim jeszcze ta walka w ogóle nastąpi. Oczywiście nie dotyczy to tylko pieniędzy.

Ludzie którzy nie mają powodzenia z przyjaciółmi lub związkami też często stwierdzają „tak już jest nic z tym nie zrobię”. A takie przekonanie oczywiście staje się samospełniającą się przepowiednią. Gdyby ludzie tak łatwo godzili się na swój los to nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach. Na szczęście jesteśmy gatunkiem bardzo przekornym. Świat w pewnym sensie igra z nami, chce nas nauczyć zarówno pokory jak i odwagi. Nie zawsze pokorna reakcja jest tą właściwą. Tak samo jak nie zawsze reakcja walki jest dobrym rozwiązaniem.

Na wszelkie reakcje jest w życiu miejsce i czas. Ja zauważam natomiast, że ludzie mają bardzo duże skłonności do źle rozumianej pokory. Wiesz co by było gdyby sportowiec był bardzo pokorny? W ogóle by nie wystartował w wyścigu! Bo po co? Po co walczyć? Udowadniać coś komuś? A tak właśnie niektórzy robią w swoim życiu, mają tak wiele „pokory”, że po prostu odchodzą. Nie startują w wyścigu życia. Bo to kojarzy im się w zły sposób. Gdyby lew na sawannie nie chciał wystartować w wyścigu życia prawdopodobnie umarł by z głodu. Jemu prawo życia nie daję absolutnie żadnego wyboru.

Więc czy z nami ludźmi jest inaczej? Kiedyś byliśmy dokładnie w tej samej pozycji co ten lew – musieliśmy walczyć by przeżyć. Współczesne społeczeństwo daje nam iluzję, że mamy wybór – albo walczymy, albo nie. Nie czujemy już tego dzikiego zwierzęcia za plecami. Jednak to nie jest prawdą, bo opieranie się nikomu jeszcze nie wyszło na dobre w dłuższym terminie. Pewną walkę w życiu należy podjąć, jednak musi być ona oczywiście dobrze rozumiana.

Największa przeszkoda

Przeszkodą w tym wszystkim jest również przesadna dokładność. Kiedyś człowiek który polował raczej nie martwił się przesadnie czy jako dzida jest idealna. Miała działać, nawet jeżeli była zrobiona szybko i prymitywnie. Współczesny człowiek pewne zadbał by o każdy detal, nawet jakiego koloru jest jego broń. Później doszła by jeszcze technika rzutu i walki. Niczym maszyna chciałby doprowadzić wszystko do perfekcji. Człowiek prymitywnie zrobił by to w sposób niedokładny, naturalny.

Brakuje nam takiego podejścia. Za bardzo chcemy się wpisać w rozkład dnia – praca od 8:00 do 16:00, inne obowiązki, wszystko staramy się dopiąć na ostatni guzik. Robimy z siebie roboty i wydaje nam się, że to nasze przeznaczenie. W rzeczywistości prawdziwi liderzy mają bardzo wiele odchyleń od normy. I to właśnie te różnice pozwalają im robić więcej. Nie starają się tak bardzo dostosować do systemu w którym żyją, starają się nagiąć ten system do własnej osoby.

Postępują naturalnie i stają się w tej naturalności mistrzami. Dzięki czemu wszystko przychodzi im łatwo – nie robią oni bowiem niczego na siłę. Porzucili styl robota. Zaczęli się zachowywać naturalnie, bez starań, jednak co okazuje się… Jeżeli postępujemy tak przez dłuższy czas okazuje się, że na różnych małych błędach wykształciliśmy takie cechy, których inni mogą nam nawet pozazdrościć. Wykraczamy poza schemat.

Mieć wątpliwości, a im ulegać – to dwie różne rzeczy. Posiadać wątpliwości to rzecz normalna, nie jest to problemem. Ulegać im – to już poważny problem. Bo będą Cię one zatrzymywały na każdym kroku. Jeżeli nie masz wątpliwości to być może Twoje plany i marzenia są jeszcze zbyt małe. Skoro wszystko jest takie pewne, to pewnie nie wymagasz od życia zbyt wiele. W innym przypadku mogły by pojawić się myśli – czy na pewno uda mi się to osiągnąć? I to jest taki pierwszy sprawdzian od życia. To pierwszy płotek do przeskoczenia. Większość ludzi już same myśli powstrzymują przed działaniem. Jak więc życia ma im dać to czego pragną, skoro ich pragnienie jest tak słabe? Mogą ich zatrzymać zwykłe myśli, proste wątpliwości.

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *