Piszesz bloga – pisz od siebie

Nie przejmuj się tym, że ktoś robi to lepiej. Nie przejmuj się, że popełniasz błędy. Nie przejmuj się, że nie zawsze masz rację.  Bądź zrelaksowany i pewny siebie. Poczuj się prawdziwym mistrzem blogowania. To wszystko jest w porządku. Tak na prawdę ludzie chcą poznać Twój punkt widzenia. W czytaniu blogów ludzie szukają Twojej prywatnej opinii. Mogą się z nią nie zgadzać, mogą uważać ją za nieokrzesaną, błędną, bezsensowną. Ale oni chcą Twojej “amatorskiej” opinii. Od czytania ekspertów mają książki. Jednak świat książek to nie wszystko. Czasami człowiek potrzebuje przeczytać coś bardziej bezpośredniego, mniej wygładzonego i zredagowanego. Wtedy ludzie właśnie myszkują po blogach żeby odnaleźć coś jeszcze. Coś więcej niż w książkach. Ewentualnie przeczytać o doświadczeniach kogoś kto już czytał te książki.

Pisanie bloga to bardzo pożyteczna rzecz. Jednak po pierwszy to musi być przyjemność – nic na siłę.

Z niewolnika nie będzie pracownika – popularne przysłowie

To bez sensu jeżeli masz robić to dla poklasku bądź korzyści materialnych. To wszystko może przyjść i to bardzo szybko. Jednak co to za sukces jeżeli strasznie pociłeś się żeby to osiągnąć? Prawdopodobnie z takim podejściem i tak się zmęczysz i zarzucisz projekt. Liczy się luz i spontaniczność. To świat blogowania, nie piszemy tu prac doktoranckich, po prostu blogujemy. Przekazujemy swoje myśli.

Profesjonalne zajęcie

W dzisiejszych czasach blogowanie urosło do rangi profesjonalnego zajęcia i dobrze się stało. Jednak nie popadajmy wa paranoję. Chcesz być popularnym i poczytnym blogerem? Zacznij od pisania amatorskiego, pozwól swojemu stylowi urosnąć. Popełnij wszystkie możliwe pomyłki i urośnij w górę. Baw się przy tym świetnie – to klucz.

A przede wszystkim – doceniaj to co piszesz. Na prawdę miej do tego wielki szacunek. Archiwizuj to, poprawiaj, udoskonalaj. Traktuj to jak swoje personalne dzieło. Zbyt wiele osób nie docenia swojej pracy. Blogi są tworzone i usuwane. Albo zalegają gdzieś w internecie opuszczone niczym stare statki. Szkoda. Ktoś widocznie zbagatelizował swoje dzieło i stwierdził – co ja robię, nic wartościowego, odpuszczę. Przecież jest milion lepszych ode mnie. Szkoda.

Umiejętności pisarskie

Być może już byłeś w takiej sytuacji – miałeś kiedyś stronę lub blog i już tego nie ma. Zostało zmiecione z powierzchni ziemi. Olałeś to. Ale to wspaniale, na prawdę nic straconego. To co najważniejsze i tak masz w sobie, tego nie usuniesz nigdy. To jest doświadczenie i umiejętności pisarskie które z każdą literą, z każdym zdaniem wzrastają. Nie smuć się więc z powodu utraconej pracy i czasu. Ciesz się. Ciesz się, bo teraz możesz zacząć i skorzystać z tego co już było, bo to masz w sobie. Twój mózg już wykształcił pewne partie odpowiadające za pisanie i blogowanie. Skorzystaj z tego TERAZ.

Słowo pisane jest bardzo wartościowe. Umieć pisać to coś wielkiego. W przeszłości najwięksi artyści często zmieniali bieg historii – tylko za pomocą pióra. To dzieje się i dzisiaj. Możesz za pomocą tekstu opublikowanego w internecie zagościć w głowach ludzi i zmienić ich. Bądź więc mądry w tym co piszesz – zawsze zwracaj uwagę na tę dobrą część życia. Bez sensu jest pisać o problemach i porażkach, bo o tym możesz przeczytać w prawie każdej gazecie. Tego już wystarczy. Potrzeba natomiast dobrej energii i dobrej nowiny. Zawsze kiedy piszę chcę napisać coś ciekawe i pozytywnego. Coś co poruszy czytelnika do działania, da mu nową nadzieję, nową inspirację.

A czym dłużej to robię przychodzi mi to nie tylko lżej ale i czerpię z tego większą radość. Ja sam dla siebie, mówiąc nieskromnie, już osiągnąłem pewne mistrzostwo. Bo lata temu nie potrafiłem tak dobrze pisać, dzisiaj natomiast jest to dla mnie naturalne. Zawsze natomiast działałem według najprostszej metody – po prostu pisałem. I nie stresowałem się, nie zastanawiałem się – co, jak… Po prostu pisałem. Bo chciałem w ten sposób wykreować w sobie autentyczny styl który nie posiada zbędnych ograniczeń. Teraz bez najmniejszego wysiłku potrafię napisać tekst który podoba się mi i nie tylko mi. A styl ciągle rozwija się.

Dla mnie kluczowym aspektem jest metoda podejścia. Jedni ludzie podchodzą do tego w stanie lekkiego stresu – pocą się i gimnastykują jak tu za pierwszym razem napisać niesamowity tekst. Nie lube tego podejścia. Uważam, że trzeba pisać “byle jak”. Czemu? Bo po pewnym czasie to “byle jak” które nie sprawia najmniejszej trudności nie jest już takim “byle jak”, staje się pewnego rodzaju mistrzostwem. Ludzi zadziwiają Twoje teksty i chcą czytać ich więcej. A najpiękniejsze jest to, że Ty po prostu piszesz. Nie musisz się tym stresować jak dziennikarz który ma nad sobą szefa i koniecznie musi napisać artykuł na wczoraj. Piszesz od siebie i wychodzi Ci to dobrze. Naturalnie. Jest to podejście trochę inne niż tego które nauczono nas w szkole, gdzie zawsze oczekiwano od nas przekraczania granic w sposób nienaturalny. Nie dawano nam czasu na rozwój. By spokojnie wykreować w sobie mistrzostwo.

Pasja

To na pewno powinna być też pasja. Co jeżeli jednak nie masz pasji do pisania? Przyjdzie ona w trakcie. Czasami bakcyla łapiemy dopiero po pewnym czasie. Kiedy stajemy się trochę lepsi w tym wszystkim, zauważamy jak wartościowe jest to co robimy. Staje się to o wiele przyjemniejsze bo przychodzi łatwo.

W dzisiejszych czasach blogowanie to biznes. Ludzie prowadzą blogi na których promują swoje e-booki, produkty, koszulki, szkolenia. Cudowna sprawa. Jednak jeżeli ma to być robione na siłę byle sprzedać produkt, to dla mnie jest to trochę bez sensu. Myślę, że największe sukcesy osiąga się wtedy kiedy robisz coś z miłości i zamiłowania. Wtedy robisz to częściej, z większą przyjemnością, bardziej kreatywnie.

Darmowe obrazy

W tym miejscu chciałem polecić Ci bardzo dobrą metodę. Ponieważ bloga warto ozdobić o obrazki, dlatego musisz być świadomy jak wiele jest darmowy stron z obrazkami. Które możesz wykorzystywać w sposób komercyjny i niekomercyjny. Istnieje bowiem bardzo ciekawa licencja CC0 – public domain.

Nie ma sensu szukać gdzieś w Google obrazków do których nie będziemy mieli praw. Ponieważ obecnie mamy tak wiele darmowych banków zdjęć, że po prostu grzech nie korzystać.

Nie przejmuj się szczegółami

Możesz założyć darmowy blog

Albo zakupić serwer i domenę. Ale jakie to ma znaczenie? Możesz też wymyślić nazwę lub tematykę. Tylko, że to nie ma dużego znaczenia. Ważne jest żeby to robić. A wszelkie szczegóły zawsze krystalizują się same. Być może później utworzysz nowego bloga, na którego przeniesiesz swoje stare posty. Warto być elastycznym i skupić się na esencji – pisaniu. Wiele osób bowiem kiedy ma rozpocząć pisanie bloga, zastanawia się np. nad tym jak go nazwać. Nazwij go jakkolwiek. To nie Twój ostatni blog w życiu, będziesz miał jeszcze lepsze. Ja sam miałem już multum blogów. Na różne tematy. Część z nich już nie istnieje, a teksty zostały skasowane. Część tekstów mam gdzieś na dysku i być może ich użyję. To nie ma dla mnie jednak żadnego znaczenia. Dzięki temu złapałem praktykę.

Teraz już o wiele lepiej wiem:

  • jak chcę pisać,
  • o czym chcę pisać,
  • do kogo chcę pisać.

I nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia to co było. Patrzę w przyszłość. Wiem, że początku bywają burzliwe i trudne. Chociaż mogą być też spokojne i łatwe. To wszystko zależy od naszego nastawienia. Jestem natomiast z siebie dumny, że próbowałem i robiłem wszystko co w mojej mocy, a dzisiaj z tego powodu mam już pewne profity. Szczególnie ważne są dla mnie te wewnętrzne – większa pewność siebie, lepsze umiejętności przelewania myśli na tekst. Skill rośnie. A co najważniejsze stało się to moją pasją. Czerpię z tego coraz większą przyjemność, mam również coraz większe poczucie misji. Odczuwam wielką wartość z powodu tego co robię.

Blog jako tablica marzeń

Wiesz co to jest tablica marzeń? To taki obraz na którym umieszczasz małe obrazki przedstawiające wszystko to o czym marzysz. Można natomiast zrobić to dodatkowo w formie pisemnej – albo w zeszycie albo na blogu. Można założyć blog który będzie tylko dla nas i nikt inny nie będzie miał do niego dostępu. W ten sposób poczujesz się anonimowo i swobodnie. Kiedy już go masz zacznij w nim pisać wszystko czego pragniesz doświadczyć w przyszłości. Jednak nie pisz stylu:

pragnę stać się bogatym człowiekiem

Zamiast tego lepiej napisz coś bardziej precyzyjnego i w innym czasie.

Jestem taki wdzięczny z tego powodu, że na moje konto wczoraj wpłynęło niespodziewanie 9834 zł. Wszystko dzięki napisaniu niesamowitego e-booka, który sprzedał się w niesamowitej ilości egzemplarzy!

Widzisz? Możesz odlecieć z tym na prawdę wysoko! Dlatego ważne jest żeby pisać w ten sposób, jakbyś już miał to o czym marzysz? Ponieważ umysł nie lubi stwierdzeń w stylu “kiedyś osiągnę”, to go nie motywuje i nie przekonuje podświadomości. Twoja podświadomość woli jak mówisz do niej twarde, mocne i dobitne stwierdzenia – “już mam, już osiągnąłem”. Wtedy ona rozumie Twój przekaz. Ze strony prawa przyciągania też to działa w podobny sposób. Wysyłasz do świata energię swojej wiary jakbyś już był bogaty, sławny, zdrowy, wysportowany. I wszechświat to rozumie i toruje Ci drogę do tego.

A jeżeli stwierdzasz “kiedyś będę miał niesamowite mięśnie” to co może odpowiedzieć świat?

Ok, kieeedyś będziesz.

 

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *