Kim jest Mediator?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mediacje

Mediator stara się zrozumieć zasadność argumentów i przyczyn obu stron. A po której jest stronie? No oczywiście po żadnej, bo co to byłby za mediator.

Ja generalnie jestem osobą bardzo zrównoważoną i wypośrodkowaną. W życiu zazwyczaj obie strony konfliktu mają pewne argumenty. Nie jestem za skrajnościami żeby od razu mówić – Ty masz 100% racji, a Ty w ogóle jesteś głupi.

Jaka jest słuszność racji budowania linii kolejowej? Przewóz ludzi. Ale dla natury to jest cios. Kto ma racje? Na pewno każda ze stron ma swoje argumenty które warto zrozumieć żeby sprawiedliwie i konstruktywnie wybrać rozwiązanie. Które będzie możliwie sprawiedliwe dla obu stron.

Myślę, że w społeczeństwie jest za dużo krytyków, a za mało mediatorów 🙂

wolf in sheeps clothing 2577813 1920 1024x633 - Kim jest Mediator?
https://pixabay.com/pl/photos/wilk-w-owczej-sk%C3%B3rze-wilk-owiec-2577813/

Pewien Internauta zapytał mnie czy podjął bym się mediacji pomiędzy wilkiem i owcą

Bo “nie zawsze prawda leży po środku” Oto co mu odpowiedziałem 🙂

1. Nikt nie mówi, że po środku 🙂 Może na 25%, może na 75%. Natomiast rzadko w relacji 100% do 0% w relacjach międzyludzkich. 🙂

2. Wilkiem, a owcą?

Skrajnym przykładem można obalić każdą tezę, system i teorię. 🙂 np.jak człowiek ma potrzebę to wszystkim się podetrze!” 😛 W sumie prawda. Ale zaraz można powiedzieć “a użył byś papieru ściernego?!” 🙂

Także jeżeli dyskusja na jakikolwiek temat ma być sensowna. To trzeba rozmawiać o przykładach powszechnych statystycznie i realnych. Nie natomiast “próbować obalić tezę skrajnym przykładem”.

Bo to zawsze Ci się uda. 🙂 Ale skoro to takie łatwe to co to za sztuka. I zauważam tego typu próby dyskutowania w Internecie, jednak to na prawdę nie jest dobra sztuka dyskusji, bo w ten sposób można obalić każdą, nawet najpiękniejszą tezę.

Natomiast celem człowieka jest odnalezienie metod działania które będą powszechnie się sprawdzały. Żeby praktycznie je wykorzystywać.

Wychodząc z założeni, że jeżeli za pomocą mediacji nie da się pogodzić wilka i owcy. Można by również założyć, że skoro nie da się pomóc najcięższym przypadkom ludzi z chorobami umysłowymi, to cała psychologia i psychoterapia jest bez sensu. 🙂

A, że za jej pomocą można pomóc np. 90% ludziom z problemami, tak samo jak za pomocą mediacji można rozwiązywać 90% konfliktów. To co z tego? 🙂 Skoro nie można pogodzić wilka i owcy. :)))))))))))))))

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *