Jak żyć Świadomie?

Świadome działania vs. nawyk

Zazwyczaj działamy nawykowo i podążamy wyznaczonymi schematami. Nie jest to jednoznacznie złe. Pytanie jednak jaki daje efekt. Zazwyczaj nasze nawyki pozostawiają wiele do życzenia. Chociaż często sami sobie tego nawet nie uświadamiamy. Dopiero ktoś z zewnątrz często jest w stanie coś nam podpowiedzieć. Najlepiej jeżeli jest to osoba która nie owija zbyt bardzo w bawełnę. Lepiej usłyszeć jest twardą prawdę niż miękkie pochlebstwo.

Ja sam często mam zaszczyt komuś coś podpowiedzieć. Nie rzadko również i mnie ktoś pouczy. Oczywiście nie zawszę odnoszę się do tych pouczeń sympatycznie. Czasami bowiem ludzie niby pouczają nas w dobrej wierze, a jak dobrze przeanalizujesz ich słowa, to wychodzi na to, że oni sami nie wiedzą o czym mówią. Radzą Ci coś gorszego, a wydaje im się, że chcą Cię zbawić. Dlatego trzeba być uważnym. Nie można zamykać się na innych ludzi i ich opinie. Jednak w największej mierze stawiał bym na niezależność i odrzucanie tych opinii. Ponieważ często nie są one konstruktywne, trzeba mieć więc odwagę odrzucić je.

Twój własny instynkt

Wielka pokora i przytakiwanie raczej nie wychodzi nam na dobre, przeczy to po prostu asertywności. Każdą opinię warto wziąć pod uwagę jednak jeżeli wydaje nam się ona głupia, to trzeba trzymać się własnego instynktu. Jeżeli Twój własny instynkt coś Ci podpowiada to dla mnie jest to sto razy więcej warte niż opinia kogokolwiek. W pewnym sensie oduczono nas słuchania się własnego sumienia. Nauczono nas myśleć zbyt intelektualnie, potrzebujemy włączyć głębszy intelekt. Instynkt, inteligencję serca, mądrość własnej duszy. To są rzeczy których nie uczą raczej w szkołach ani na uniwersytetach.

Chociaż jakby człowiek dobrze poszukał to by znalazł i takich pedagogów. Jednak regułą to raczej nie jest. Regułą raczej jest oduczanie takich instynktów i uczenie myślenia sztywno głową. Myślenie głową jest dobre – pytanie jednak jak wiele masz w niej luz. Jeżeli masz wąski światopogląd to myślenie umysłem może mieć bardzo wiele wad. Podstawową wadą jest zamykanie się na szereg możliwości. Będziesz dostrzegał tylko mały fragment rzeczywistości.

To tak jak dziecko któremu rodzice zaplanowali przyszłość – będziesz lekarzem lub adwokatem. Ten człowiek może pójść tą drogą i pewnego dnia być bardzo szczęśliwy. Może jednak w pewnym momencie uświadomić sobie, że to nie jest jego droga. Potrzeba więc wiele samoświadomości by poznać swoje własne autentyczne potrzeby, nie natomiast podążać wzorcem który skądś przyszedł.

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *