Jak przestać blokować Siebie?

Idź do przodu

Naszym problemem często jest to, że zbyt dobrze chcemy widzieć całą planszę szachownicy. Chcielibyśmy wiedzieć co będzie działo się w naszym życiu krok po kroku. Konkretnie jakie kroki doprowadzą nas do upragnionego sukcesu. To bardzo fajne pragnienie, jednak często nierealistyczne. Co więcej jest to częstą blokadą. Ponieważ kiedy nie widzimy swojej życiowej drogi wystarczająco dokładnie – a to zdarza się często wśród ludzi – to nie chcemy podejmować kroków. Jest to w pewny sensie uzasadnione naszym systemem zachowawczym. Nie chcemy po prostu pchać się w coś czego nie rozumiemy.

Czynnik ryzyka

Jednak w życiu istnieje pewien czynnik ryzyka. Osoby które zbyt bardzo uciekają od ryzyka ryzykują jeszcze więcej! Czy myślałeś kiedyś o tym? Człowiek który spędza całe życie przed telewizorem, na bezpiecznej kanapie, on przecież ryzykuje najwięcej! Nie osiągnie swoich marzeń biernością, nie ma na to najmniejszych szans. Co gorzej jego tryb życia – pozornie zachowawczy – może stać się źródłem problemów. Ponieważ my współcześni ludzie wiemy już jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma ruch. W życiu trzeba więc nieco zaryzykować – wykonać jakiś ruch. Jednak jest to tylko pozorne ryzyko, ponieważ niewykonanie żadnego  ruchu było by większym ryzykiem.

Mówiąc inaczej – nie podjęcie decyzji to również decyzja! Niepodjęte ryzyko – to również ryzyko. Niepodjęty wysiłek – to również wysiłek. Człowiek nie ma możliwości stania w miejscu. Nawet jeżeli siedział byś na kamieniu i medytował całe życie. To rzeczywistości cały czas jesteś w ruchu. Twoje wewnętrzne życie. Twoja psychika, Twój duch. Również i ciało. Siedzenie cały dzień przed telewizorem czy komputerem to również aktywność. Bierność jest rodzajem aktywności. Więc od aktywności nie ma ucieczki, ponieważ zostaliśmy powołani jako ludzie do życia, do działania.

Każdy wie jak trudno jest nie myśleć. Często niemyślenie to po prostu myślenie o tym, że nie myślimy. Jednak oczywiście przy praktyce medytacji oczyszczenie umysłu jest możliwe. Co polecam z własnego doświadczenia. Musisz w życiu wykonywać ruchy niejako na próbę, niejako na ślepo. Musisz być bardzo niedoskonały w tym wszystkim i pozwalać sobie na niedoskonałość. Na błędy, na bycie gorszym od kogoś kto ma więcej umiejętności w danej dziedzinie. Czasami krytycyzm paraliżuje nas.

Chcielibyśmy od razu być w czymś dobrzy do tego stopnia, że nie pozwalamy sobie przejść przez ścieżkę bycia w czymś amatorem.

Oceniano nas w szkole

Być może to w pewnym stopniu spuścizna tego, że oceniano nas w szkole. Nie pozwalano nam na błędy – karano nas za nie złymi ocenami. To jeden z problemów edukacji który w nowoczesnym szkolnictwie jest już naprawiany. Nie możemy uczniów karać za błędy, w pewnym sensie powinniśmy ich nagradzać za nie. Ja osobiście nigdy nie krytykuje ludzi za błędy. Raczej staram się ich chwalić za to, że podjęli próbę i zyskali feedback. To naprawdę bardzo ważne żeby w życiu popełniać dużo błędów. Brzmi szalenie prawda? Bo przecież uczy nas się perfekcjonizmu.

Który jednak nie pomaga w rozwoju, staje się raczej pewnego rodzaju nerwicą. Ciągłym myśleniem „znów zrobiłem źle, nie jestem wystarczająco dobry”. Oczywiście, że nie jesteś wystarczająco dobry! Bo żyjesz niejako pierwszy raz. To jedna wielka próba. Nie było próby generalnej, wszystko robisz „na żywca”. Więc to oczywiste, że popełnisz masę błędów i wiesz co? Zdecydowanie szybciej rozwiniesz się jak przestaniesz się za nie tak bardzo krytykować. Jak wyluzujesz trochę z tym negatywnym dialogiem wewnętrznym. Jak przestaniesz tak bardzo ubolewać nad stratami. Straty się zdarzają to również oczywiste, a nawet potrzebne.

Ale w przyszłości dzięki temu wszystkiemu zyskasz niewymiernie razy więcej. Setki i tysiące razy więcej! Tak TRZEBA myśleć. Bo tylko myśląc w ten sposób nie będziesz załamywał się, ale będziesz podbudowany. A to koniecznie by iść do przodu i mieć odwagę podejmować cały czas nowe próby.

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *