Jak odmienić Swoje Życie?

Odmienić swoje życie

Chcesz odmienić swoje życie na lepsze, wiem to, bo sięgnąłeś po tę książkę. Taka odmiana jest całkowicie możliwa, a główną przeszkodą są błędy w Twojej osobowości. Czyli można by brzydko stwierdzić „to Ty jesteś winny!”. Jednak to nieprawda. Wielu pisarzy motywacyjnych stosuje tego typu twardą retorykę, twierdzą oni, że musisz wziąć odpowiedzialność za siebie. Starać się mocniej, walczyć skuteczniej. Tak jakbyś był niewystarczająco dobry.

Prawda jednak jest taka, że nie jesteś niczemu winny

Być może popełniasz jakieś błędy i wynikają one z Twojej osobowości, jednak zastanówmy się dlaczego tak się dzieje. Dorosłeś po prostu w takim a nie innym środowisku, spotkały Cię pewne rzeczy które stworzyły Twoją osobowość. To wszystko. Kto wie, jeżeli dzisiaj boisz się pająków, to być może kiedyś w odległym dzieciństwie przeraził Cię jeden z nich. Czy to brzmi dla Ciebie logicznie? Psychologia generalnie potwierdza tego typu determinizm. Bycie dla siebie srogim wcale nie jest drogą do sukcesu – wręcz przeciwnie.

Oczywiście wydaje nam się być odwrotnie. Logicznym przecież jest, że człowiek z żelazną samodyscypliną osiągnie sukces. Więc wydaje nam się, że bycie dla siebie surowym to coś wspaniałego. O większości ludzi kończy się to jednak jeszcze większym poziomem stresu, który jest głównym czynnikiem wszelkiej porażki. Bo jeżeli pierwotnie nie miałeś samodyscypliny, a teraz postanowiłeś być dla siebie surowy, to możesz skończyć w złym miejscu. Bo z jednej strony dalej nie masz samodyscypliny, a z drugiej dodatkowo zacząłeś się tym stresować. Tak naprawdę najlepiej być dla siebie wyrozumiałym i łagodnym. Ponieważ redukuje to poziom stresu i pomaga podejmować swobodne działania.

Pracoholizm?

Nie jest przecież Twoim celem stać się pracoholikiem, który wielką siłą woli osiąga sukces i majątek. Najczęściej takie osoby borykają się z innymi problemami, np. natury zdrowotnej lub ich związki są w nie najlepszej kondycji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest swobodny rozwój oparty na otwartości i miłości. Tak naprawdę głównym (jeżeli nie jedynym) czynnikiem który decyduje o  porażce człowieka jest stres. Przede wszystkim stres bardzo hamuje działanie.

Pozornie może nam się wydawać, że stres aktywuje działanie. Jeżeli zbliża się termin egzaminu, wtedy student pod wpływem stresu rzuca się w wir nauki. Więc czy stres nie okazał się zbawienny? Przecież w innym wypadku student nie zabrał by się nigdy do pracy, ponieważ nawet 30 minut do egzaminu to była by dla niego kupa czasu. Logiczne prawda? A więc stres jest zbawienny, czyż nie? Otóż oczywiście tak nie jest.

Ponieważ to właśnie przez stres student nie uczył się regularnie i od dawna. Gdyby był w stanie relaksu, nie brał by nauki zbyt poważnie, nie stresowała by go ona, wtedy pochłaniał by wiedzę naturalnie. Jednak jeżeli byłeś studentem to pewnie wiesz jaki stosunek mają najczęściej uczniowie do nauki. Nienawidzą jej, nie lubią, stresuje ich ona. Nauka to wróg którego trzeba pokonać. Zabierają się więc do tego mozolnie, niechętnie i najczęściej na ostatnią chwilę pod wpływem jeszcze większego stresu.

Dlaczego studia ich nie cieszą? Dlaczego nauka nie jest zabawą? Ludzie żyjący dziesiątki i setki lat temu byli by w niebo wzięci gdyby mogli zdobywać kwalifikacje na nowoczesnych uczelniach. Jednak obecni studenci najczęściej odczuwają to zupełnie odwrotnie. Studia to dla nich stres. Brak im po prostu głębokiego relaksu. To tak naprawdę głęboki relaks jest powodem jakiegokolwiek sukcesu w życiu. I jeżeli zastanawiałeś się kiedyś jak odmienić swoje życie. Zakończyć pasmo porażek i jak za pomocą magicznej różdżki rozpocząć pasmo sukcesów, to tu właśnie jest odpowiedź.

Leży ona w równaniu – od stresu do głębokiego relaksu. Od strachu do spokoju. Od pośpiechu do równowagi. Od smutku do radości. I naprawdę nie potrzebujesz niczego by osiągnąć ten stan.

Nie potrzebujesz leczyć się farmakologią, przechodzić skomplikowanych terapii, czy płacić trenerom rozwoju osobistego setki i tysiące złotych. To wszystko jest zbyteczne. Oczywiście jeżeli odczuwasz potrzebę którejś z tych rzeczy – droga wolna. Jednak nie należy upierać się przy konieczności tych rzeczy. Prawdziwy spokój i odmiana zawsze jest w Tobie. Czasami potrzebne są różne metody by odnaleźć spokój i równowagę, jednak kiedy już wiesz, że jest ona kluczem do sukcesu, to jesteś już w połowie drogi albo i dalej.

Jeśli tracisz pieniądze, nic nie tracisz. Jeśli tracisz zdrowie, coś tracisz. Jeśli tracisz spokój, tracisz wszystko.

Bruce Lee

Brak spokoju uniemożliwia rozwój

Tak właśnie jest jak w powyższych słowach. Brak spokoju uniemożliwia rozwój. Brak spokoju jest motorem napędowym porażki. Więc jeżeli zastanawiasz się skąd chaos w Twoim życiu, zmaganie, brak sukcesu, to odpowiedź jest bardzo prosta. Brak spokoju i relaksu. Zmartwienia i stres. Mechanizm pod naprężeniem po prostu nie może działać prawidłowo, a Twoje życie to właśnie taki skomplikowany mechanizm. Jednak działa na prostych zasadach.

Tak jak samochód działa na paliwo – pomimo, że jest to super-skomplikowany mechanizm, to pewne czynniki są proste. Wlewasz benzynę i jedziesz. Kiedy benzyny brak – nie jedziesz. Tak samo jest z Twoim życiem. Jeżeli jesteś w stanie zadowolenia i relaksu (bez względu na wszystko) to Twoje życie zacznie pracować w najlepszym kierunku. Jeżeli natomiast jesteś pod wpływem stresu, to nic nie ma prawa realnie polepszyć się.

ZEN

Co najwyżej kiedy jeden problem zakończy się, na jego miejsce wejdzie następny. Rozwiązaniem jest zakończenie wszystkich problemów tu i teraz. Raz na zawsze. Wyłączenie ich z psychiki i rozpoczęcie stanu relaksu. Jest to pewnego rodzaju metoda medytacyjna lub zen. Można to nazywać dowolnie. Jednak chodzi o naturalny stan zrelaksowania, który możesz zaobserwować np. u swojego kota lub psa. Zwierzęta przebywają w stanie tak zwanego „flow” czyli swobodnego przepływu energii. Kot płynnie przechodzi z jednej czynności do drugiej. Żadna nie wydaje mu się być trudna, dziwna, nieznośna.

Człowiek natomiast wznosi mury. Zauważyłeś pewnie, że czasami żeby coś zrobić musimy się do tego przygotować i nastroić psychicznie? Jesteśmy tak zestresowani, że czasami potrzebujemy chwili wewnętrznej pauzy i rozbiegu, żeby w ogóle rozpocząć jakieś czynności. To tak jak chłopak któremu podoba się dziewczyna – patrzy na nią z daleka i nastawia się psychicznie „zaraz do niej podejdę!”, czym dłużej zastanawia się, tym sytuacja staje się większa i gorsza. W końcu ona znika gdzieś za rogiem.

Gdyby był w stanie głębokiego relaksu po prostu podszedłby, powiedział cześć, zapytał o godzinę lub powiedział wprost „patrzyłem na ciebie, jesteś fajna, porozmawiamy?”. I w ogóle nie przejmował by się jej reakcją, odrzuceniem bądź sukcesem. Ona natomiast widząc w nim naturalną pewność siebie i siłę spokoju, prawdopodobnie była by dość zaintrygowana owym człowiekiem. W przeciwieństwie gdyby podszedł ktoś pod wpływem stresu i na siłę próbował coś powiedzieć.

Także widzisz jak wielką moc ma spokój. Nie inaczej jest kiedy człowiek planuje swoją drogę kariery. Niektórzy chcą tak precyzyjnie ustawić się w życiu zawodowym, tak bardzo stresuje to młodych ludzi, że czasami nie podejmują żadnej decyzji i kończą na bezrobociu.

A w tym samym czasie ktoś z mniejszym bagażem emocjonalnym po prostu angażuje się w jakieś działanie i idzie do przodu. Nawet jeżeli od razu nie znajdzie pracy marzeń, to jest już na dobrej drodze by ją odnaleźć.

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *