Czym jest hejting – dlaczego jest go tak wiele?

Definicja hejtingu – czym jest hejting?

hejting – potocznie: wyrażanie opinii pełnych nienawiści, negatywności; hejtowanie, hejterstwo, haterstwo

https://sjp.pl/hejting

Główny powód – czym jest hejting?

Główny powód jest zawsze taki sam: poczucie frustracji. I nie ma tutaj rozróżnienia na internet i życie realne. Powód postawy krytykanckiej zawsze jest taki sam: poczucie braku zadowolenia. Osoba nieszczęśliwa, zdenerwowana, smutna, zawsze będzie o wiele bardziej nienawistna w stosunku do otoczenia. Natomiast ludzie szczęśliwi, zadowoleni, zawsze będą mieli nastawienie przyjazne.

man wearing black and blue mask costume 1473215 1024x576 - Czym jest hejting - dlaczego jest go tak wiele?

Nadmiar złości w Internecie – czemu?

Powodem jest oczywiście: większe poczucie anonimowości, ukrycie się w bezpiecznej sferze za monitorem, brak poczucia konsekwencji naszych słów, mówienie do obcych ludzi.

O wiele łatwiej jest naubliżać komuś w necie niż na żywo. Po pierwsze nie widzimy żywego człowieka, więc nie mamy poczucia, że kogoś krzywdzimy. Po drugie nie boimy się ostrej i zdecydowanej reakcji z jego strony. Jedynie co może nam zrobić to również odpisać negatywny komentarz.

Oczywiście wielokrotnie czyta się, że internetowe spory znalazły nawet swój skutek na salach sądowych. Jednak są to oczywiście sytuacje ekstremalne i marginalne.

angry man 2970499 1024x683 - Czym jest hejting - dlaczego jest go tak wiele?
https://www.pexels.com/photo/angry-man-2970499/

Czy warto być nieprzyjaznym w Internecie?

Oczywiście, że nie. Ponieważ jedynie w ten sposób pokazujesz swoją małość. Pokazujesz siebie jako małego człowieczka, którego punktem honoru jest komuś coś udowodnić. Bo bez tego czuje się nikim wartościowym. Nachalne wykłócanie się, co gorsza ubliżanie komuś to tylko pokazywanie swojego niskiego poziomu kultury.

photo of woman putting her finger on her lips 1759406 1 683x1024 - Czym jest hejting - dlaczego jest go tak wiele?

A więc nie odzywać się?

Oczywiście, że nie. Można i nawet trzeba wypowiadać swoje zdanie. Jednak wszystko można powiedzieć w sposób kulturalny i argumentacyjny. Co natomiast jeżeli druga osoba leci po najniższej linii oporu i zaczyna do nas mówić mową podwórkową? Przerwać dyskusję, powiedzieć, że przepraszam bardzo ale na takim poziomie rozmawiała nie będę. I to wszystko.

woman wearing teal dress sitting on chair talking to man 2422280 1024x771 - Czym jest hejting - dlaczego jest go tak wiele?

Szukajmy sobie rozmówców na swoim poziomie

Musisz znaleźć sobie rozmówców na kulturalnym poziomie. A hejterów pozostaw hejterom. Niech się wykłócają między sobą i urządzają swoje internetowe potyczki w stylu “zobacz jaki jestem mądry”. Przygotuj sobie popcorn i poczytaj te zabawne dyskusje. 😉 Ale na pewno nie wdawaj się w nie. Bo to po prostu bez sensu, tylko będziesz się denerwować.

Czytaj dalej w temacie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hejter

Hejt na fanpage’u. Jak sobie z nim radzić

https://jellinek.pl/wpis/hejt-na-fanpageu-jak-sobie-z-nim-radzic/

Hejt uzależnia jak narkotyk. Jak z nim walczyć?

https://businessinsider.com.pl/technologie/digital-poland/jak-walczyc-z-hejtem-w-sieci/k1cql1s

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *