Dlaczego blokuje nas Perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to bardzo ciekawa rzecz. Wydaje się on być czymś pozytywnym, jednak w ostatecznym rozrachunku najczęściej jest blokujący i negatywny. Trzeba znaleźć punkt pośredni pomiędzy perfekcjonizmem i pełnym naturalizmem postępowania. Myślę, że to właśnie ten naturalizm zachowania trzeba w sobie rozwijać. Nie możesz jako człowiek być idealny w działaniu. To po prostu niemożliwe. Jednak zdecydowanie możesz zbliżyć się do tej doskonałości. Ale czy to jest ważne? To nie jest takie ważne jak nam się wydaje w zachodnim społeczeństwie.

Wiesz co daje Ci najczęściej perfekcjonizm?

Nic, on Ci jeszcze zabiera. Ponieważ boisz się wykonać kolejny ruch, bo Twoje działanie nie będzie wystarczająco doskonałe. Więc nie podejmujesz prób stworzenia swojego dzieła, całe życie czekasz na idealny moment który nigdy nie nastąpi. Ja już dawno zrozumiałem tę zasadę, że właśnie to trzyma ludzi w miejscu i wiesz co zacząłem robić? Po prostu zacząłem postępować według swojego naturalnego instynktu, według wewnętrznej intuicji. Zacząłem podejmować różne działania które na początku nie były idealne, jednak po czasie stawałem się w nich coraz lepszy. A co ciekawe w dalszym ciągu było to dla mnie łatwe i sprawiało mi przyjemność.

Natomiast jeżeli już od samego początku starasz się być w czymś sztywny, profesjonalny, perfekcyjny to nie bawisz się zbyt dobrze. Uczysz się przyjmować pozę człowieka w ciasnym garniturze, którego ruchy są perfekcyjne ale skrępowane. Męczy się swoją pracą – to dla niego nie zabawa. A ja Ci przedstawiam przeciwny punkt widzenia. Zacznij od bycia amatorem, baw się czymś i rozwijaj swoim naturalnym tempem. Zanim się obejrzysz bardzo szybko wejdziesz na wysoki poziom rozwoju. A wiesz co jest w tym najlepsze? Że w dalszym ciągu będzie to przychodziło Ci lekko i naturalnie. Bo rozwijałeś swoje umiejętności właśnie drogą naturalną. Natomiast jeżeli chciałbyś rozwijać swoje umiejętności drogą sztywną, „szkolną”, to prawdopodobnie nawet jeżeli rozwinął byś wysokie umiejętności, to cały czas byłbyś sztywny. Nie sprawiało by Ci to przyjemności.

Możesz stać się Geniuszem wybranej dziedziny

Co więcej uważam, że drogą naturalnego rozwoju można zajść o wiele dalej i dojść wręcz do geniuszu. Natomiast metodą sztywną, ściśle fachową, można dojść jedynie do pewnego pułapu profesjonalizmu. I wtedy stajemy się przeciętnymi rzemieślnikami wykonującymi dany zawód, brakuje nam natomiast kreatywności i przełomowości.

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *