Czym jest Toksyczny Wstyd? Jak go pokonać?

Linki zewnętrzne polecane:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wstyd_(emocja)

https://sjp.pwn.pl/sjp/bezwstydny;2444186.html

https://michalpasterski.pl/2019/07/wstyd-jak-dziala-i-jak-go-uwolnic/

Jak pokonać toksyczny wstyd?

Wstyd może kojarzyć się z mitycznym/biblijnym wygnaniem z raju.

W konsekwencji grzechu, więź przyjaźni Adama i Ewy z Bogiem i między nimi została zrujnowana. Objawiło się to poprzez wyrzuty sumienia, których doświadczyli już przed wygnaniem z raju: poczuli wstyd wobec siebie i zrobili sobie opaski. Doświadczyli też wstydu wobec Boga i lęku przed nim i ukryli się:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzech_pierworodny

A więc tak jak wcześniej ten człowiek z przypowieści żył w spokoju, naturalności i rozluźnieniu – jako jeden z obiektów natury. Tak teraz zaczął czuć jakiś stres wobec świata. Zaczął czuć się nie na miejscu. Zaczął fanatycznie myśleć, że coś zrobił źle, że należy mu się kara.

Właśnie w ten sposób objawia się wstyd. To tak na prawdę rodzaj poczucia winy. Np. jeżeli człowiek czuje się brzydki, ponieważ jego wygląd jest zupełnie odmienny niż podają kanony społeczne. To dlaczego odczuwa wstyd? Skoro po prostu taki się urodził – to przecież nie powinien brać za to odpowiedzialności.

A jednak irracjonalnie odczuwa winę, że jest jaki jest. Wstydzi się, ma poczucie winy, czuje odpowiedzialność. Odczuwa toksyczny wstyd.

Jak się uleczyć ze wstydu?

Cała magia i lewar tkwi jak zwykle w świadomości. Po pierwsze trzeba uświadomić sobie obłęd tego uczucia. Jest ono dość wariackie i zbyt często bierzemy odpowiedzialność za coś na co nie mamy wpływu. Zaczynamy więc odczuwać wstyd.

Nie potrafimy odczuwać w ten sposób, że – słuchaj jestem taki jaki jestem, nie miałem na to wpływu, czego mam się wstydzić? 🙂 Jeżeli coś Ci się nie podoba – miej pretensje raczej do świata i natury, a nie do mnie.

Jeżeli uświadomisz sobie absurdalność odczuwania wstydu, wtedy zaczniesz to uczucie pokonywać każdego dnia.

wolf in sheeps clothing 2577813 1920 1024x633 - Czym jest Toksyczny Wstyd? Jak go pokonać?

Mówiąc w skrócie:

Człowiek czuje się winny za wszystko. Że w ogóle żyje, za to jaki jest, za to, że coś robi. Argumentów żeby odczuwać wstyd, niepokój, odpowiedzialność jest nieskończona ilość. 🙂

Zrozum cały ten absurd. Przecież nie jesteś niczemu winien. Jesteś człowiekiem, żyjesz najlepiej jak potrafisz i to wszystko. Zupełnie jak każdy.

A, że jednemu powodzi się lepiej, a drugiemu gorzej? 🙂 Co robić? 🙂

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *