Czy czasem czujesz się Ofiarą?

Poczucie bycia ofiarą

Jestem dość niezwykłym trenerem rozwoju, ponieważ zahaczam o skrajności. Czasami jestem bardzo ostry w ocenie kogoś i mówię – zmień się, teraz! Czasami natomiast jestem pełen zrozumienia dla czyichś problemów. Najczęściej natomiast dzieje się to według schematu mieszanego.

Najpierw jestem wyrozumiały, natomiast później bardzo ostro sugeruję zmianę. Myślę, że to pewnego rodzaju pełne podejście do tematu. Ponieważ życie składa się z różnorodności i czasami ludźmi trzeba wstrząsnąć na wiele sposobów – oni sami tego chcą świadomie lub podświadomie. Po co inaczej szukali by trenerów rozwoju?

Masz prawo czuć się ofiarą. Widzisz jaki jestem dla Ciebie wyrozumiały? Faktycznie życie oszukało Ciebie na wiele sposobów. To całkowita prawda. Masz prawo do użalania się, masz prawo do obwiniania innych. Masz do tego wszystkiego pełne prawo. Czy ktoś kiedyś Ci to powiedział? Przeciwnie. W wielu książkach czytam: przestań obwiniać innych, weź za siebie odpowiedzialność! I inne tego typu komunały. Czyli co… Nie dość, że czujesz się pokrzywdzony przez życie, to jeszcze nie możesz narzekać i użalać się? Ktoś Cię oszukał, a Ty nie możesz go obwiniać? Zawsze masz doszukiwać się winy w sobie? Przecież to paranoja!

Masz prawo do odczuwania dokładnie tego co odczuwasz. Nie ma sensu tego hamować. Masz się czuć winny, że jest Ci źle? Przecież to nieskończona studnia poczucia winy! A poczucie winy tylko przeszkadza w rozwoju. Także…

Krok 1: Pozwól sobie odczuwać wszystko co faktycznie odczuwasz!

Bo masz do tego pełne prawo i nie powinieneś sobie go odbierać. Jednak faktycznie trzeba sobie uświadomić pewne zależności. Poczucie bycia ofiarą nie jest dla Ciebie korzystne. Ponieważ jest to jak samospełniająca się przepowiednia. Czujesz, że życie jest niesprawiedliwe więc szukasz ku temu potwierdzeń. Sprowadzasz na siebie nieszczęścia. Nawet jeżeli życie faktycznie jest niesprawiedliwe, to jednak warto myśleć, że jest ono sprawiedliwe. A za wykonaną pracę zawsze odniesiemy sukces. Ponieważ tego typu myślenie wspomaga nasze działanie. Jest to być może samooszukiwanie się, ponieważ czy zawsze praca nam się opłaca? Nie.

Czasami nasze wysiłki idą na marne. Jednak być może pozornie. Ponieważ czym bardziej zaczniesz patrzeć na rzeczywistość otwartym umysłem, to możesz uświadomić sobie, że życie faktycznie jest o wiele bardziej sprawiedliwe niż może się to wydawać. I każdy wysiłek w ostatecznym rozrachunku się opłaca. Również to jak traktują nas inni ludzi – w wielkiej mierze zależy to od nas. Jeżeli masz pozytywny dialog wewnętrzny, czujesz się mądry, silny, fajny, to inni ludzie zaczną Cię dużo lepiej traktować. Jest to całkowicie gwarantowane, ponieważ w ten sposób wyglądają społeczne relacje i są na to badania socjologiczne. Ofiara zawsze znajdzie swojego kata. Więc jeżeli będziesz czuł się jak ofiara, szybko znajdą się nienawistne osoby gotowe to wykorzystać.

Krok 2: Przestań czuj się jak ofiara, ponieważ nie opłaci Ci się to dłużej

Mgr Maciej Zenon Wysocki

Autor książki o potędze kreacji myślami. Trener sukcesu. Wspaniały nauczyciel duchowy przekazujący idee świadomości. Chcę pomagać ludziom osiągać ich maksimum możliwości. Gorąco wierzę, że największą wartością jest człowiek i każdy człowiek jest wewnętrznie dobry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *